Haláltánc

Járvány, pusztulás, háború

A feladatokat a saját munkatempód szerint, a hét folyamán végezd, minden héten PÉNTEKI határidővel! 

MOST PEDIG VISSZA A MÚLTBA!

A késő középkor

A királyok hatalmának erősödését szakította meg a XIV. századi, késő középkori válság. Az éghajlat lehűlése, a hosszú, hideg telek a termőterületek csökkenéséhez és éhínségekhez vezettek már 1315-ben. 

A gazdaság fejlődése megtorpant, a lakosság létszáma drasztikusan csökkent. Ekkor érte el az éhezéstől legyengült szervezetű lakosságot az a világjárvány, mely 1347 és 1350 között Európa lakosságát 73 millióról 40 millióra csökkentette. 


A járvány terjedését fokozták a katasztrofális higiéniai állapotok, a csatornázás hiánya, a zsúfolt városok. A halálos kór miatt a kontinens egyes részei elnéptelenedtek.

A fekete halál

1. feladat: Nézd meg a filmet (20 perc) és utána töltsd ki a tesztet!

Az online tesztet itt találod! (Csak nyomj a végén a küldés gombra és kész vagy!)

2a. feladat: A PESTIS FIRENZÉBEN

Egy olasz író részletesen beszámolt arról, hogyan próbáltak a világjárvány ellen védekezni Firenzében. A feladatod az, hogy kijegyzeteld (néhány szóval) a szövegből a helyes és helytelen, rossz védekezési módszereket a pestis ellen! (One Note-ba készítsd el!)

Helyes, megfelelő intézkedések:

Helytelen, hibás, hatástalan intézkedések:

Helyes viselkedés:

Hibás, nem normális viselkedés:

BOCCACCIO: A PESTIS

Elmondom tehát, hogy az Isten Fia üdvösséges Megtestesülésének immár ezerháromszáznegyvennyolcadik esztendejét írták, midőn jeles Firenze városában, mely szépségével felülmúlja mind a többi itáliai városokat, kiütött a halálos pestis, melyet az égitestek hatalma vagy Istennek bűnös cselekedeteinken érzett igazságos haragja zúdított a halandókra, hogy észre térítsen bennünket.

És ellenében ugyan csütörtököt mondott minden okosság és emberi vigyázatosság, mellyel evégre rendelt városi biztosok a sok szennytől megtisztították a várost, megtiltották, hogy oda bárminémű beteg ember betegye a lábát, s bőven osztogatták a jó tanácsokat az egészség megóvására; nem volt foganatja a jámbor könyörgéseknek sem, melyeket újra meg újra, az elrendelt körmeneteken is, más módokon is intéztek Istenhez ájtatos emberek.

Úgy látszott, hogy ennek a betegségnek a gyógyításában sem orvosi tanács, sem semminémű orvosság ereje nem hat és nem használ; mármost akár azért, mert a betegség minéműsége nem adott módot rá, akár azért, mivelhogy a tudatlan kuruzslók (mert a tanult orvosokon felül ezeknek a száma fölöttébb meggyarapodott efféle nőkkel és férfiakkal, kik soha életökben nem tanulták a gyógyítás tudományát) nem ismerték fel a baj eredendő okát, és ennélfogva nem a kellő szereket alkalmazták ellene: nem csupán hogy kevesen gyógyultak meg, hanem úgyszólván valamennyien belehaltak a fent mondott jelek feltünedezése után harmadnapra, ki gyorsabban, ki lassabban, s a legtöbben mindennemű láz avagy egyéb tünet nélkül.   

Akik életben maradtak, szinte valamennyien egyetlen  célt szögeztek maguk elé: irtózattal elkerülni a betegeket s minden ő dolgaikat; és mindenki azt hitte, hogy ekképpen cselekedvén, megmenti maga életét.

És némelyek akképpen vélekedtek, hogy a mértékletes élet, a mindennémű kicsapongásoktól való óvakodás igen megnöveli az ellentálló erőt eme bajjal szemben; és társaságokba verődtek és mindenki mástól visszavonultan élték napjaikat; összegyülekeztek és bezárkóztak ama házakba, melyekben nem volt beteg, s élvezték a legfinomabb ételeket és a legpompásabb borokat, de igen mértékletesen és mindennémű kicsapongás nélkül; nem álltak szóba senkivel, hallani sem akartak semmi külső hírt sem halálról, sem betegekről, hanem muzsikával és egyéb mulatságokkal szórakoztak, már amihez hozzájutottak. 

Mások ellenkező véleményen voltak, és azt állították, hagy ha nagyokat isznak és dőzsölnek, és dalolva, tréfálkozva ide-oda csavarognak, és mindennémű vágyukat kielégítik, amennyire csak tudják, s kacagnak és csúfolódnak azon, ami történik, az lesz a legbiztosabb orvosság e szörnyű baj ellen; és amit így mondottak, azt tőlök telhetőleg valóra is váltották; éjjel és nappal hol egyik, hol másik kocsmába mentek, telhetetlenül és mértéktelenül ittak, ezt pedig legtöbbnyire idegen házakban cselekedték, ha éppen megszimatolták, hogy ottan valami kedvökre és ínyökre való akad. 

Sokan mások a fent mondott két mód között a középszert választották: nem kényszerítettek magokra akkora mérsékletet az evésben, mint az előbbiek, nem is merültek bele az ivásba és egyéb kicsapongásokba, mint az utóbbiak, hanem mindent kellő mértékben élveztek, ahogy éppen megkívánták, nem zárkóztak be, jártak-keltek, kezökben ki virágot, ki szagos füveket, ki egyébfajta fűszerszámokat tartott, s ezeket sűrűn orrukhoz emelték, abban a hiszemben, hogy igen üdvösséges dolog az agyvelőt efféle illatokkal erősíteni.

A halottak eltemetésére nem volt elegendő a temetők szent földje, különösen, ha régi szokás szerint mindegyiknek külön helyet akartak volna adni, a templomok melletti cintermek helyett, melyek már zsúfolva voltak, hatalmas gödröket ástak, melyekbe százával bocsátották le az újabb halottakat; ezekben aztán rétegekben egymásra halmozták őket, mint ahogy a hajóban berakják az árukat, kevéske földet hánytak rájok, mindaddig, mígnem a gödör színig betelt. 


2b. FELADAT:  MOST PEDIG TE,  MINT 1348-BAN FIRENZE POLGÁRMESTERE, ÍRJ EGY HIVATALOS KÖZLEMÉNYT, AMIBEN LEGALÁBB 5 KÜLÖNBÖZŐ INTÉZKEDÉST JAVASOLSZ, MELYEK (A MAI ISMERETEK SZERINT)  MEGÁLLÍTHATJÁK A PESTIS TERJEDÉSÉT!    (kb. 100 szó)

KEZDD ÍGY: POLGÁRMESTERI FELHÍVÁS

Time Machine Corporation | 2020 | Üdvözlünk a középkorban!
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el