Haláltánc

Járvány, pusztulás, háború

A feladatokat a saját munkatempód szerint, a hét folyamán végezd, minden héten PÉNTEKI határidővel! 

MOST PEDIG VISSZA A MÚLTBA!

A késő középkor

A királyok hatalmának erősödését szakította meg a XIV. századi, késő középkori válság. Az éghajlat lehűlése, a hosszú, hideg telek a termőterületek csökkenéséhez és éhínségekhez vezettek már 1315-ben. 

A gazdaság fejlődése megtorpant, a lakosság létszáma drasztikusan csökkent. Ekkor érte el az éhezéstől legyengült szervezetű lakosságot az a világjárvány, mely 1347 és 1350 között Európa lakosságát 73 millióról 40 millióra csökkentette. 


A járvány terjedését fokozták a katasztrofális higiéniai állapotok, a csatornázás hiánya, a zsúfolt városok. A halálos kór miatt a kontinens egyes részei elnéptelenedtek.

A fekete halál

1. feladat: Nézd meg a filmet (20 perc) és utána töltsd ki a tesztet!

Az online tesztet itt találod! (Csak nyomj a végén a küldés gombra és kész vagy!)

2a. feladat: A PESTIS FIRENZÉBEN

Egy olasz író részletesen beszámolt arról, hogyan próbáltak a világjárvány ellen védekezni Firenzében. A feladatod az, hogy kijegyzeteld (néhány szóval) a szövegből a helyes és helytelen, rossz védekezési módszereket a pestis ellen! (One Note-ba készítsd el!)

Helyes, megfelelő intézkedések:

Helytelen, hibás, hatástalan intézkedések:

Helyes viselkedés:

Hibás, nem normális viselkedés:

BOCCACCIO: A PESTIS

Elmondom tehát, hogy az Isten Fia üdvösséges Megtestesülésének immár ezerháromszáznegyvennyolcadik esztendejét írták, midőn jeles Firenze városában, mely szépségével felülmúlja mind a többi itáliai városokat, kiütött a halálos pestis, melyet az égitestek hatalma vagy Istennek bűnös cselekedeteinken érzett igazságos haragja zúdított a halandókra, hogy észre térítsen bennünket.

És ellenében ugyan csütörtököt mondott minden okosság és emberi vigyázatosság, mellyel evégre rendelt városi biztosok a sok szennytől megtisztították a várost, megtiltották, hogy oda bárminémű beteg ember betegye a lábát, s bőven osztogatták a jó tanácsokat az egészség megóvására; nem volt foganatja a jámbor könyörgéseknek sem, melyeket újra meg újra, az elrendelt körmeneteken is, más módokon is intéztek Istenhez ájtatos emberek.

Úgy látszott, hogy ennek a betegségnek a gyógyításában sem orvosi tanács, sem semminémű orvosság ereje nem hat és nem használ; mármost akár azért, mert a betegség minéműsége nem adott módot rá, akár azért, mivelhogy a tudatlan kuruzslók (mert a tanult orvosokon felül ezeknek a száma fölöttébb meggyarapodott efféle nőkkel és férfiakkal, kik soha életökben nem tanulták a gyógyítás tudományát) nem ismerték fel a baj eredendő okát, és ennélfogva nem a kellő szereket alkalmazták ellene: nem csupán hogy kevesen gyógyultak meg, hanem úgyszólván valamennyien belehaltak a fent mondott jelek feltünedezése után harmadnapra, ki gyorsabban, ki lassabban, s a legtöbben mindennemű láz avagy egyéb tünet nélkül.   

Akik életben maradtak, szinte valamennyien egyetlen  célt szögeztek maguk elé: irtózattal elkerülni a betegeket s minden ő dolgaikat; és mindenki azt hitte, hogy ekképpen cselekedvén, megmenti maga életét.

És némelyek akképpen vélekedtek, hogy a mértékletes élet, a mindennémű kicsapongásoktól való óvakodás igen megnöveli az ellentálló erőt eme bajjal szemben; és társaságokba verődtek és mindenki mástól visszavonultan élték napjaikat; összegyülekeztek és bezárkóztak ama házakba, melyekben nem volt beteg, s élvezték a legfinomabb ételeket és a legpompásabb borokat, de igen mértékletesen és mindennémű kicsapongás nélkül; nem álltak szóba senkivel, hallani sem akartak semmi külső hírt sem halálról, sem betegekről, hanem muzsikával és egyéb mulatságokkal szórakoztak, már amihez hozzájutottak. 

Mások ellenkező véleményen voltak, és azt állították, hagy ha nagyokat isznak és dőzsölnek, és dalolva, tréfálkozva ide-oda csavarognak, és mindennémű vágyukat kielégítik, amennyire csak tudják, s kacagnak és csúfolódnak azon, ami történik, az lesz a legbiztosabb orvosság e szörnyű baj ellen; és amit így mondottak, azt tőlök telhetőleg valóra is váltották; éjjel és nappal hol egyik, hol másik kocsmába mentek, telhetetlenül és mértéktelenül ittak, ezt pedig legtöbbnyire idegen házakban cselekedték, ha éppen megszimatolták, hogy ottan valami kedvökre és ínyökre való akad. 

Sokan mások a fent mondott két mód között a középszert választották: nem kényszerítettek magokra akkora mérsékletet az evésben, mint az előbbiek, nem is merültek bele az ivásba és egyéb kicsapongásokba, mint az utóbbiak, hanem mindent kellő mértékben élveztek, ahogy éppen megkívánták, nem zárkóztak be, jártak-keltek, kezökben ki virágot, ki szagos füveket, ki egyébfajta fűszerszámokat tartott, s ezeket sűrűn orrukhoz emelték, abban a hiszemben, hogy igen üdvösséges dolog az agyvelőt efféle illatokkal erősíteni.

A halottak eltemetésére nem volt elegendő a temetők szent földje, különösen, ha régi szokás szerint mindegyiknek külön helyet akartak volna adni, a templomok melletti cintermek helyett, melyek már zsúfolva voltak, hatalmas gödröket ástak, melyekbe százával bocsátották le az újabb halottakat; ezekben aztán rétegekben egymásra halmozták őket, mint ahogy a hajóban berakják az árukat, kevéske földet hánytak rájok, mindaddig, mígnem a gödör színig betelt. 


2b. FELADAT:  MOST PEDIG TE,  MINT 1348-BAN FIRENZE POLGÁRMESTERE, ÍRJ EGY HIVATALOS KÖZLEMÉNYT, AMIBEN LEGALÁBB 5 KÜLÖNBÖZŐ INTÉZKEDÉST JAVASOLSZ, MELYEK (A MAI ISMERETEK SZERINT)  MEGÁLLÍTHATJÁK A PESTIS TERJEDÉSÉT!    (kb. 100 szó)

KEZDD ÍGY: POLGÁRMESTERI FELHÍVÁS

A szűz küldetése

A százéves háború

A pestis tízévenként visszatért, a pusztítás munkaerőhiányt és bevételkiesést okozott a földesuraknak, akik háborúkkal próbálták ezt ellensúlyozni. A leghosszabb összecsapás, a százéves háború azért robbant ki, mert az angolok igényt támasztottak a férfiágon kihaló francia uralkodócsalád trónjára.

Az angolok lerohanták Franciaországot, a francia király megőrűlt, és alkalmatlanná vált az uralkodásra. A pestis idején ugyan egy kis ideig szünetelt a háború, de az 1400-as évek elején újrakezdődött. Henrik angol király magát nyilvánította Franciaország uralkodójának, megszállta Párizst és Orléanst. 

A francia trónörökös, a dauphen (dofen) gyenge és képtelen volt az angolokat legyőzni, így Franciaország a teljes szétesés szélére jutott.

Azonban ekkor egy 17 éves lány megváltoztatta a történelmet...

Jeanne d' Arc története

3. feladat: Nézd meg a mozifilmet! (kb. 1 óra és két részes!)

A linkek alatt található táblázatban a film jeleneteinek címeit és a jelenet rövid tartalmát láthatod (néhány jelenet elég véres!)

a) Rakd sorrendbe a jelenetek címeit, ahogy következtek a filmben! 

b) Párosítsd össze a jelenetek címeit a tartalmával (pl. "Bújócska"- 7)

4. feladat

Nézd meg megint a film első részének utolsó perceit, amikor Jeanne levelet ír az angol királynak!

Hasonlítsd össze az EREDETI levelet (itt látod) és a filmben elhangzót!  Keress 5 különbséget a filmbeli és az eredeti levél között!

(Mi van a filmben, ami nincs az eredetiben; mi van az eredetiben, ami nincs a filmben)

5. feladat- válaszold meg a kérdéseket!

1. Miért gondolják hasznosnak Jeanne érkezését a trónörökös udvarában (6. perctől)? Mit remélnek Jeanne érkezésétől?

2. Mi a véleménye Károlynak az ország három hírességéről (11. perctől)? Mi ezeknek az embereknek a rangja, tisztsége? 

3. Amikor Jeanne elmesélni a látomásait a trónörökösnek, mivel győzi meg, hogy tényleg Isten küldte? (19-23. perc)

4. Mire van szüksége Jeanne-nak az indulás előtt ? (24. perctől)

5. Mit tudunk meg a kapitányról, illetve Jeanne iránti véleményéről?

6. Hogyan győződnek meg arról, hogy Jeanne igazat mond először?

7. Amikor számonkérik Jeanne-tól, hogy nem ért a hadművészethez, mivel vág vissza és mit mond? (30. perctől)

8. Jeanne-ról mint nőről, nagyon negatív véleményük van a katonáknak (lord Dunoisnak is). Foglald össze, hogy mivel Jeanne nő, ezért miért nem akarják komolyan venni, illetve milyen előítéleteket foglamaznak meg vele szemben (I. rész 35-42. perc)

9. Hogyan próbálja Jeanne ezeket az előítéleteket kivédeni, másnak mutatni magát?

10. Mi az angolok véleménye Jeanne -ról? (2. rész)

11.  Mivel még a lőport nem találták fel, puskák még nincsenek. De milyen fegyvereket vetnek be mindkét oldalon az ostrom során? Sorold fel ezeket! Ezek közül melyik a legpusztítóbb szerinted?

12.  Jeanne megsebesülése után a következő hajnalon új támadás indul. (2. rész 8. perc) Miért lelkesebbek a francia katonák és a hadvezérek is ekkor?

13. Mi történik az angol hadsereggel a csata napján? (16. perctől) Szerinted miért történt meg a "csoda"?

14. Miért akarja megöletni az angol király Jeanne-t? 

15. KERESD MEG A NETEN:  

  • Jeanne d'Arc SZÜLŐHÁZÁT   
  • Jeanne HÁZÁT ORLÉANS-BAN! (ez utóbbira keress így : Jeanne d'Arc house Orléans). 

A két képet a válaszokkal együtt töltsd fel a OneNote-ba!

Orléans felszabadítása után...     Mi történt Jeanne-nal?

AZ UTOLSÓ FELADAT MEGOLDÁSA ELŐTT OLVASD EL A SZTORI VÉGÉT!

1. Koronázás Reimsben

Orléans felszabadítása után minden hadvezér feltétlenül hinni kezdett Jeanne-ban. A francia seregek elindultak Reimsbe, minden francia város ellenállás nélkül visszatért a francia trónörökös hűségére. 

A koronázási szertartást a következő reggelen Reimsben tartották. Ezzel Károly hivatalosan is egész Franciaország királya lett. Jeanne azonnal folytatni akarta a háborút az angolok ellen.

2. Kudarcok és Jeanne elfogása

A Párizs elleni francia támadás azonban nem sikerült. Jeanne egy számszeríjból kilőtt nyíltól megsebesült, de  folytatta a csapatok irányítását. Másnap királyi parancsot kapott a visszavonulásra. 

Jeanne folytatni akarta a harcot, de Károly király ellenségei, a burgundiak csapdába csalták és elfogták. Bár többször is váltságdíjat kínáltak érte, Károly nem fizette ki a váltságdíjat, a börtönben hagyta a lányt. 

A parasztleánytól rettegő angolok aztán 10 000 aranyért kiváltották a lányt és elhurcolták.

3. Jeanne tárgyalása és pere

Az angolok diadalmenetben vitték Jeanne-t  Rouen városába, ahol mint boszorkányt vádolták be az egyházi hatóságnál. 

Egy püspök, párizsi egyetemi doktor vezetésével ülésező egyházi törvényszék visszaeső eretnekség vádjával halálra ítélte, majd máglyán égették meg. 

15-ször hallgatták meg és próbáltak olyan vallomást kiszedni belőle, hogy boszorkánynak tudják nyilvánítani, és hogy mindig férfiruhában járt, próbálták valamilyen szörnyű perverziónak feltüntetni. 

4. A kivégzés

A máglyahalált 1431. május 30-án szenvedte el.  Rouen régi piacterén egy magas oszlophoz kötözték. Egy paraszt felállított egy keresztet, melyet a ruhája elé tartott, miközben már meggyújtották a máglyát. Miután a tűz kialudt, az angolok  még kétszer megégették, hogy a test teljesen hamuvá váljék, és ezáltal megakadályozzák bármiféle ereklye begyűjtését. 

Hamvait a Szajnába szórták, nehogy maradványait valaki boszorkányságra használja.

A pápa kezdeményezésére 25 évvel később újratárgyalták a pert és Jeanne-t ártatlannak nyilvánították.


(Forrás: Wikipédia)

Képregény

6. feladat: nézd végig a képregényt az alábbi linken (lapozható)

De hol vannak a képregényből a mondatok? 

Neked kell az üres szövegbuborékokba pótolnod a szereplők mondatait.

 A szövegeket itt láthatod lent, a feladatod az, hogy a OneNote-ba  a  képregény szövegbuborék számok mellé másold be az odaillő szövegeket! (19 bubi van)

Szövegek:

Ha a Tourelles elesik, akkor az ostrom is véget ér!

Ő maradt utoljára, szedjétek le a lóról!

Egyetlen testrésze sem maradhat meg, nehogy ereklye legyen belőle!

Jeanne, nem hiszem, hogy a franciák trónörököse csak úgy fogad, hiába írtál neki levelet!

Isten felhatalmazott, hogy angolokat öljek!

Azt mondják, nemcsak hangokat hall, hanem most is vannak látomásai!

Isten küldött, még egy utolsó éjszaka a csata előtt, alig várom!

Olyan különös szél fúj és mintha valami hang szólna belőle!

Hamarosan elküldi a váltságdíjat Károly.

Bár a férfiruha kényelmetlen, csak így nem fognak buta szőkének gondolni!

Ha nem engedelmeskedsz az egyház parancsainak, eretnek vagy és Isten kitagad!

Odanézz, ott van! Azt mondják, megvizsgálták, és a lány érintetlen!

Átadjuk a város kulcsait a dauphin-nek és a lánynak!

Apa, ha kész vagyok a gyomlálással, elmehetek táncolni a faluba?

Az ostromtornyot nem fordítva kellene használni?

Ez nem fog menni, túl erős a védelem, vissza kell vonulnunk!

Most levelet fogok diktálni az angoloknak, remélem, ettől haza takarodnak!

Nekem azt mondta a hang, hogy kiűzzük az angolokat és te király leszel hamarosan!

Az anyaszentegyház nevében felkenlek a szent olajjal!

Time Machine Corporation | 2020 | Üdvözlünk a középkorban!
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el